دعاوی حقوقی

تصویری از نحوه انحصار وراثت مادر

نحوه انحصار وراثت مادر

Alireza ghadiri

ارث و انحصار وراثت, دعاوی حقوقی

21 خرداد 1403

تصویری از انحصار وراثت چیست

انحصار وراثت چیست

Alireza ghadiri

ارث و انحصار وراثت, دعاوی حقوقی

18 خرداد 1403

تصویر از خطرات وکالت بلاعزل

خطرات وکالت بلاعزل

Alireza ghadiri

دعاوی حقوقی

15 خرداد 1403

مشاوره حقوقی تخلیه ملک

Alireza ghadiri

خدمات ما, تخلیه, دعاوی حقوقی

8 خرداد 1403

استعلام گواهی حصر وراثت

Alireza ghadiri

ارث و انحصار وراثت, دعاوی حقوقی

5 خرداد 1403

تقسیم‌نامه ارث

تقسیم‌ نامه ارث

Alireza ghadiri

دعاوی حقوقی

3 خرداد 1403

تصویر دادخواست عزل قیم

دادخواست عزل قیم

Alireza ghadiri

دعاوی حقوقی

23 اردیبهشت 1403

تصویری از مهریه به نرخ روز 1403

مهریه به نرخ روز 1403

Alireza ghadiri

مهریه, دعاوی حقوقی

21 اردیبهشت 1403

تصویر از تقسیم نامه زمین ارثی

تقسیم نامه زمین ارثی

Alireza ghadiri

دعاوی حقوقی, ارث و انحصار وراثت

17 اردیبهشت 1403

مهر و موم ترکه

مهر و موم ترکه چیست

Alireza ghadiri

دعاوی حقوقی

20 فروردین 1403

 اگر برای شما نیز این سوال ایجاد شده دعاوی حقوقی یعنی چه؟ باید در پاسخ بگوییم دعاوی حقوقی زمانی مطرح می‌شود که افراد برای گرفتن حق خود و برای جبران خسارت ناشی از نقض این حقوق به دادگاه‌ها مراجعه می‌کنند و برخلاف دادگاه کیفری که برای پیگیری جرم برگزار می‌شود، هدف از طرح دعوای حقوقی رسیدن به حق و حقوق خود است. به طور معمول اختلافاتی که در دعاوی حقوقی رسیدگی می‌شود از آن دست اختلافاتی هستند که در رابطه خصوصی بین افراد به وجود آمده و طرفین عاجز از حل آن‌ها در بین خود هستند و برای همین امر به دادگاه مراجعه می‌کند. طرح دعاوی حقوقی در جهت جبران حق و حقوق خود نیاز به وکیل مشهد دارد تا راه درست را پیش پای شما بگذارد و با کمترین هزینه و زمان مشکلات حقوقی شما را برطرف کند.

عکس دعاوی حقوقی چیست؟

 دعاوی حقوقی چیست؟

 به آن دسته از دعاوی که هدف از طرح آن‌ها به دست آوردن مال یا احراز رابطه و کیفیت یک رابطه و شرایط یک شخص نسبت به یک شخص دیگر یا مال باشد، دعاوی حقوقی گفته می‌شوند. دعاوی حقوقی بر خلاف دعاوی کیفری مربوط به جرم و مجازات نمی‌شود و افرادی که برای دعوای حقوقی به دادگاه می‌روند افرادی هستند که حقوقشان نقض شده و می‌خواهند با طرح دعوا به حق و حقوق خود برسند. گستردگی دعاوی حقوقی به این دلیل است که وسعت حوزه آن به شکلی است که با زندگی افراد جامعه بیشتر مرتبط است و تقریبا هیچ شخصی وجود ندارد که در زندگی خود با مسائل حقوقی به معنای خاص مواجه نشود و از این منظر امکان دارد به اختلاف و دعوای حقوقی هم منجر شود. دعاوی حقوقی از این جنبه دارای اهمیت هستند که سبب تنظیم روابط مالی و اجتماعی افراد می‌شوند و وضعیت هر شخص را نسبت به سایر افراد اجتماع مشخص می‌کنند. همچنین در دعاوی حقوقی وکلا از مالکیت خصوصی و حقوق افراد بر دارایی خود و خانواده خود پشتیبانی می‌کنند.

عکس معرفی انواع دعاوی حقوقی

معرفی انواع دعاوی حقوقی

برای اینکه بیشتر با انواع دعاوی حقوقی آشنا شوید بهتر است بدانید ک امور حقوقی به دو دسته اموال و اشخاص تقسیم می‌شود. مصادیق موضوعات برای طرح دعاوی حقوقی شامل موارد زیر می‌شود: 

  • خانواده: امور حقوقی و موارد مربوط به دعاوی خانواده شامل مواردی همچون طلاق ، ازدواج ، مهریه ، نفقه ، حضانت و … می‌شود که وکیل خانواده در مشهد مسئول رسیدگی به آن است.
  • قراردادها: خرید و فروش، اجاره و رهن، وقف که همگی جزو دعاوی ملکی محسوب می‌شود. سایر امور حقوقی نیز شامل مواردی همچون مالکیت، وصیت و غیره می‌شود.

عکس مراجع رسیدگی کننده به دعاوی حقوقی

مراجع رسیدگی کننده به دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی بسته به میزان خواسته و نوع دعوا در مراجع مختلف ای ثبت و رسیدگی می شود مراجع مختلفی برای رسیدگی به دعاوی حقوقی صلاحیت دارند.

  • شورای حل اختلاف: در حال حاضر دعاوی در شورای حل اختلاف مالی تا سقف ۲۰ میلیون تومان در شورای شوراهای حل اختلاف مطرح می‌شوند. همچنین رسیدگی به برخی از دعاوی غیر مالی، صدور دستور فوری تخلیه در صورتی که موضوع سرقفلی مطرح نباشد، همچنین صدور گواهی حصر وراثت نیز در صلاحیت شورای حل اختلاف است.
  • دادگاه های عمومی حقوقی: در حال حاضر دعاوی حقوقی که ارزش خواسته آن‌ها بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد باید در دادگاه‌های عمومی حقوقی مطرح شوند البته قانون‌گذار برخی از دعاوی را در هر شرایط صرفاً در صلاحیت دادگاه عمومی قرار داده است مثلاً رسیدگی به دعاوی با موضوع مال غیر منقول صرفاً در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است. همچنین از رسیدگی به دعاوی استیجاری در صورتی که موضوع سرقفلی در آن‌ها مطرح شده باشد و سرقفلی موضوع اختلاف باشد .
  •  دادگاه تجدید نظر: بعد از صدور رای بدوی در پرونده‌های حقوقی این پرونده‌ها ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی در مراجع تجدیدنظر خود هستند. مرجع تجدیدنظر از آرای صادره از شورای حل اختلاف دادگاه عمومی حقوقی در همان حوزه قضایی است که رای صادر شده در این مورد قطعی است.

 مرجع رسیدگی به تجدیدنظر خواهی از آراء صادر شده از دادگاه حقوقی بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه است. بعد از صدور هر رای از دادگاه حقوقی عمومی بدوی، محکوم وقت دارد بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی ظرف مهلت بیست روز نسبت به رای صادر شده تجدید نظر کنید. رسیدگی در دادگاه تجدید نظر غیر حضوری بوده و تبادل لوایح انجام می‌شود. دادگاه تجدید نظر با حضور رئیس و یک مستشار رسمیت پیدا می‌کند و در خصوص پرونده تصمیم گیری می‌کنند. همچنین رای صادر شده از دادگاه تجدید نظر قطعی است از طریق روش‌های عادی تجدیدنظرخواهی قابل رسیدگی نیست.

عکس مراجع رسیدگی کننده به دعاوی حقوقی

ویژگی‌های دعاوی حقوقی 

اقامه دعوای حقوقی با تقدیم دادخواست به دادگاه دارای صلاحیت شروع می‌شود. جهت تعیین دادگاه صالح در دعوای حقوقی، دعاوی را به منقول و غیر منقول دسته بندی می‌کنند. به طور خلاصه به جهت دعوای منقول که غالب دعاوی را شامل خواهد شد، شهر محل اقامت خوانده را صالح دانسته و برای دعاوی غیر منقول، دادگاه محل مال غیر منقول را صالح می‌دانند. دادخواست، فرم و دارای فرمت چاپی مخصوصی است که فرد با کامل کردن مشخصات خود به عنوان خواهان، خوانده، خواسته و بهای خواسته و شرح خواسته از دادگاه تقاضای دادخواهی خواهد کرد. در صورتی که در دعوا و شکایت کیفری به این برگه، شکوائیه گفته می‌شود.

وکیل حرفه ای برای دعاوی حقوقی 

انتخاب یک وکیل دعاوی حقوقی امری ضروری برای طرح دعاوی حقوقی و به نتیجه رسیدن پرونده است. پرونده‎‌های حقوقی عمدتا شرایط و قوانین مختص به خود را دارندکه اطلاع از آن‌ها همه به دانش و تجربه‌ وکیل حقوقی بستگی دارد. وکلای حقوقی در دادگاه‌ها می‌توانند در موارد مختلفی از جمله موارد مدنی، تجاری، جزایی، خانوادگی و اداری فعالیت کنند. آن‌ها به مشتریانشان در تمام مراحل دادگاهی از جمله تدوین اظهارنامه، طرح دفاع، مذاکرات، پذیرش توافق و دفاع در دادگاه‌ها کمک می‌کنند. وکلای دعاوی حقوقی باید با قوانین و مقررات مربوط به حوزه حقوقی که در آن فعالیت می‌کنند، آشنا باشند و توانایی نگارش مستندات حقوقی از جمله اظهارنامه، شکایت، دفع کلام‌ها، طرح دفاع و مستندات دادگاهی را داشته باشند.

در این مسیر می‌توانید از علیرضا قدیری کمک بگیرید و نسبت به نتیجه پرونده خود مطمئن باشید.

جمع‌بندی

در این مطلبی تمام موارد قانونی پیرامون دعاوی حقوقی و انواع آن را توضیح دادیم. همانطور که گفته شد دعاوی حقوقی مربوط به دریافت حق و حقوق و حل اختلافات بین افراد انجام می‌شود که به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین و شرایط دقیق از دعاوی حقوقی و همچنین اطلاع از چگونگی طرح دعوا حقوقی بهتر است با یک وکیل با دانش و متخصص مشورت کنید. بدین جهت شما می‌توانید به موسسه حقوقی علیرضا قدیری مراجعه کرده و مشکل حقوقی و کیفری خود را با این وکیل متخصص مطرح کرده و راهکار مناسبی برای آن بیابید. همچنین شما می‌توانید برای دریافت خدمات با شماره 09155909549 تماس بگیرید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

رزرو وقت مشاوره