قوانین و مقررات حقوقی به قدری گسترده هستند که جمع‌آوری دانش و تخصص در تمام حوزه برای وکلا تقریبا امری غیر ممکن است. بدین جهت برخی از وکلا تصمیم می‌گیرند تا تمرکز خود را تنها روی یک حوزه قرار دهند و تنها وکالت پرونده‌های این حوزه را قبول می‌کنند. این امر سبب می‌شود تا پس از مدتی این دسته از وکلا در حوزه مورد نظرشان کاملا خبره و با تجربه شوند. برای ان‌که بدانید انواع وکیل در ایران شامل چه تخصص‌هایی می‌شود باید بدانید وکیل مشهد می‌تواند در حوزه‌های کیفری، حقوقی، خانواده، ملکی و … فعالیت داشته باشد که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

انواع وکیل پایه یک عبارتند از :

  • وکیل حقوقی
  • وکیل تخصصی
  • وکیل خانواده
  • وکیل ملکی
  • وکیل مهاجرت
  • وکیل امور قراردادها
  • وکیل شرکت ها

معرفی انواع وکیل دادگستری

به طورکلی اکثر اقدامات حقوقی و قانونی، قابلیت این را دارند که با نیابت انواع وکیل دادگستری انجام شوند. اما برای اینکه بدانید چند نوع وکیل داریم بهتر است در ابتدا با انواع وکیل و تخصص‌هایشان آشنا شوید تا بتوانید پرونده حقوقی خودتان را به وکیل مناسبی بسپارید. همانطور که می‌دانید وکلا بسته به تخصص و تجربه‌ای که پس از مدتی فعالیت کسب می‌کنند، بسته به موفقیت در پرونده‌های یک حوزه خاص و برحسب علاقه خود وکالت خود را به حوزه خاصی محدود می‌کنند. به طور معمول این دسته از وکلا در حوزه مورد نظر خود بسیار خبره و کارکشته هستند و در اکثر مواقع به راحتی از عهده پرونده شما بر می‌آیند. در ادامه انواع وکیل پایه یک دادگستری را جهت آشنایی بیشتر معرفی کرده‌ایم.

عکس مفهومی انواع وکیل

وکیل کیفری

در یکی از دسته‌بندی‌های اصلی وکلا در ابتدا بسته به نوع جرم و پرونده به دو دسته کیفری و حقوقی تقسیم می‌شوند. همانطور که از اسمش پیداست وکلای کیفری با تسلط بر قوانین و مقررات این حوزه، به دعاوی کیفری می‌پردازند. طرح شکایت کیفری در دادگاه و دادسرا از جمله مهم‌ترین وظایف وکلای کیفری است. پرونده‌های مربوط به انواع جرایم و جنایت‌ها مثل قتل، کلاهبرداری، سرقت، ضرب و جرح، تخریب، تهدید، توهین، جرایم جنسی و… به وکلای کیفری ارجاع می‌شوند.

وکیل حقوقی

وکیل حقوقی فردی است که متقاضیان او را به عنوان نماینده خودشان برای انجام امور حقوقی انتخاب می‌کنند. این وکیل با توجه به حیطه اختیاراتی که دارند می‌تواند در مراجع قضایی یا غیر قضایی به جای فرد حاضر شود. وکلای حقوقی دانش گسترده و زیادی در زمینه مسائل حقوقی و قوانین مختلف دارند و می‌توانند پرونده‌های گوناگون مطرح شده در زمینه‌های قضایی و غیر قضایی را بر عهده بگیرند؛ اما به طور معمول، وکلای پایه یک ترجیح می‌دهند به طور متمرکز در دو یا چند زمینه فعالیت کنند تا بتوانند با تمرکز و کیفیت بهتری پرونده‌هایی که بر عهده دارند را به سرانجام برسانند.

وکیل خانواده

یکی از موضوعات حقوقی که پرونده‌های زیادی درباره آن مطرح می‌شود، دعاوی خانوادگی است. وکیل خانواده به قوانین و مقررات حوزه خانواده مسلط است و پرونده‌های فعال در این زمینه را انجام می‌دهد. اعضای خانواده به طور معمول برای سهولت در رسیدگی به امور خانوادگی به وکیل خانواده در مشهد وکالت محضری می‌دهند. پس از انجام مراحل وکالت محضری در دفتر ثبت‌اسناد رسمی، وکیل خانواده به جای موکل یا موکلانش در دادگاه یا مراجع ذیصلاح حاضر می‌شود و امور حقوقی مربوطه را به سرانجام می‌رساند. برای انجام امور حقوقی مانند طلاق، حضانت فرزند، انحصار وراثت، انعقاد قرارداد و مهاجرت لازم است که از وکلای متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

وکیل ملکی

خرید و فروش املاک نیز باید طبق قوانین حقوقی انجام شود. برای اینکه مالک و سازنده و خریدار و فروشنده املاک بتوانند معاملات مد نظرشان را با حداکثر سود انجام دهند، لازم است که از یک وکیل متخصص در این زمینه کمک بگیرند.

وکیل ملکی در مشهد به قوانین حقوقی املاک تسلط دارد و به موکلینش راهنمایی‌های لازم برای خرید و فروش یا ساخت‌وساز را ارائه می‌کند. حتی فردی که قصد فعالیت در زمینه املاک را دارد می‌تواند به وکیل متخصص در این زمینه برای انجام امور قانونی وکالت دهد

عکس انواع وکیل

وکیل مهاجرت

یکی از انواع وکیل که امروزه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، وکیل مهاجرتی است. وکیل مهاجرتی همان‌طور که از اسمش پیداست، بعد از اینکه با شما قرارداد منعقد کرد، تمامی امور مربوط به مهاجرت شما را انجام خواهد داد. مسیر مهاجرتی، یک مسیر سردرگم کننده و پر ریسک است. بدین جهت بهتر است از یک وکیل متخصص که به قوانین مهاجرتی کشور مبداء و مقصد تسلط دارد، استفاده کنید.

وکیل انحصار وراثت

افرادی که دنیا را ترک می‌کنند و فوت می‌شوند معمولاً اموالی را از خودشان به جا می‌گذارند که به آن ماترک گفته می‌شود. این اموال به عنوان ارث شناخته می‌شوند و پس از تکمیل مراحل انحصار وراثت، وراث می‌توانند سهم‌الارث مشخص شده را دریافت کنند. وکیل انحصار وراثت با بررسی وصیت نامه و شرایط موجود می‌تواند از نظر قانونی به تسریع فرایند انحصار ورثه کمک کند. همچنین در صورتی که یک یا چند نفر از وراث راضی به تقسیم ارث نشود، یا اینکه وارثی غایب باشد، تقسیم ارث ممکن است به یک فرایند زمان‌بر و فرسایشی تبدیل شود. وکیل انحصار وراثت برای انجام امور مربوط می‌تواند کمک بسیار شایانی انجام دهد. وکلای انحصار وراثت به تمام نکات حقوقی مهم انحصار وراثت آگاه هستند و پرونده‌های فعال در این زمینه را در کمترین زمان به سرانجام می‌رسانند.

جمع‌بندی

در این مطلب اطلاعاتی را در مورد انواع وکلای دادگستری در اختیار شما قرار دادیم. همانطور که قبلتر اشاره کردیم با وجود اینکه وکلای پایه یک دادگستری تخصص کافی جهت پذیرش پرونده‌های حقوقی مختلف را دارند، کسب اطلاعات و شناخت حوزه‌های مختلف وکالت به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بتوانید وکیل مناسب را برای پرونده خود بیابید. همچنین اکثر وکلای پایه یک دادگستری همچون علیرضا قدیری ترجیح می‌دهند در یک یا چند زمینه کار کنند و با کسب تجربه در این زمینه‌ها موکلین خودشان را به نحو جهت پیشبرد پرونده‌های طلاق، انحصار وراثت، امور قراردادها و… راهنمایی کنند. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی از یکی از برجسته‌ترین وکلای مشهد به صورت حضوری به دفتر وکلای علیرضا قدیری مراجعه کنید یا از ساعت 9 صبح تا 9 شب با شماره  ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره