سفته یکی از انواع سند است که با امضای آن یک فرد متعهد می‌شود مبلغ مشخصی را در تاریخ معین یا عندالمطالبه به فرد دیگری بپردازد. سفته علاوه بر مهر یا امضاء باید دارای نام گیرنده، متعهد پرداخت، تاریخ سررسید و مبلغ سفته به عدد و حروف باشد تا از نظر قانونی قابل قبول باشد. همچنین سفته با نام فته طلب نیز شناخته می‌شود. این سند که بیشتر جنبه تجاری دارد، در فرآیند تأمین مالی شرکت‌های بزرگ از طریق بانک‌ها فراوان به کار می‌رود. هم‌چنین در هر نوع مبادله تجاری یا برای تضمین نیز می‌توان از آن استفاده کرد. در حالتی که سفته تضمینی یا مبلغ دار تحت شرایطی خاص نیاز به مطالبه داشته باشد این سفته باید تمام شرایط قانونی ذکر شده را داشته باشد تا بتوان آن را به مراجع حقوقی ارجاع داد. وکیل مشهد در این زمینه می‌تواند راهنمای بسیار مناسبی برای شما باشد و راهنمایی‌های لازم را در جهت مطالبه سفته به عمل آورد. در ادامه با شرایط مطالبه وجه سفته آشنا می‌شویم.

مطالبه وجه سفته چیست

هر آنچه باید در مورد مطالبه وجه سفته بدانید!

سفته سندی است که شخص امضاء کننده متعهد به پرداخت در قبال آن است. حال اگر شخص متعهد این کار را انجام ندهد در این صورت راه‌های مختلفی برای اقدام حقوقی وجود خواهد داشت اما برای این کار باید شرایط و نکاتی را مدنظر قرار دهید که وکیل حقوقی در مشهد به خوبی از آن مطلع است. برای مثال در شرایطی که سفته دارای تاریخ باشد زودتر از آن تاریخ نمی‌توانید وجه سفته خود را مطالبه کنید. علاوه بر این مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده مطالبه وجه سفته مراجع حقوقی و تجاری هستند و این بدین معناست که شما نمی‌توانید را‌ه‌های مطالبه وجه چک برگشتی را برای سفته اجرا کنید. همچنین شما می‌توانید در فرایند مطالبه وجه سفته علیه کسانی که سفته را پشت‌نویسی کرده‌اند نیز شکایت کنید. اگر سفته واخواست نشده باشد به مانند یک سند عادی بوده و امکان مطالبه وجه آن از ضامن‌ها وجود ندارد. نحوه مطالبه سفته به مبلغ آن بستگی دارد و اگر مبلغ سفته کم‌تر از 20 میلیون تومان باشد رسیدگی از طریق شورای حل اختلاف صورت می‌گیرد و اگر مبلغ آن بالای 20 میلیون تومان باشد رسیدگی به آن از طریق دادگاه صورت خواهد گرفت.

شرایط مطالبه وجه سفته

شرایط مطالبه وجه سفته

برای کسب اطلاع در مورد شرایط مطالبه وجه سفته در ابتدا باید بدانید شرایط مطالبه وجه چیست و پس از آن با اطلاعات کامل وارد فرایند قانونی شوید. درخواست مطالبه وجه سفته به معنای مطالبه رسمی سفته یا اعتراض به عدم پرداخت آن است که بر این اساس درخواست مطالبه وجه سفته تا حدودی شبیه به درخواست گواهی عدم پرداخت چک است. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که برای ثبت درخواست مطالبه سفته تنها ۱۰ روز از تاریخ سررسید سفته فرصت خواهید داشت. در صورتی که در این مدت اقدام به درخواست مطالبه وجه کنید تا یک سال می‌توانید در دادگاه به منظور مطالبه وجه آن طرح دعوا حقوقی انجام دهید.

راه‌های مطالبه وجه سفته

اولین مرحله برای مطالبه وجه سفته پر کردن فرم واخواست آن است. فرم واخواست را می‌توان از بانک‌ها یا دادگاه تهیه کرد. این نامه ضمیمه دادخواست شده و به دادگاه ارائه می‌شود. در این مرحله زمان‌بندی اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت عدم واخواست، سفته به سندی عادی تبدیل خواهد شد. هزینه هر واخواست تقریباً معادل دو درصد از ارزش سفته خواهد بود. مدارک لازم برای دعوای حقوقی مطالبه وجه سفته شامل سفته، واخواست و کپی واخواست و تمبر هزینه دادرسی است. پس از طرح دعوای حقوقی مطالبه وجه سفته در دادگاه و تقاضای صدور قرار تامین در دادخواست، در صورتی که مدارک ارائه شده توسط شما قانع‌کننده باشد دادگاه معادل مبلغ سفته از اموال فرد، قرار تامین صادر می‌کند. هزینه اجرای حکم با خواهان بوده و این حکم تا ده روز قابل‌اعتراض است. در صورت واخواست سفته امکان گرفتن خسارت و شکایت علیه ظهرنویسان و ضامنین وجود خواهد داشت و می‌توانید حکم توقیف اموال فرد بدهکار را دریافت کنید. پس از طرح دعوا و ارائه دادخواست، دادگاه در وقت مقرر تشکیل شده و در صورت حضور خوانده، برگزار می‌شود و حکم صادر می‌کند. طبق ماده 292 قانون تجارت پس از اقامه دعوا محكمه مكلف است به محض تایید تقاضاي دارنده براتي كه به علت عدم تأدیه اعتراض شده است، معادل وجه برات را از ‌اموال مدعی علیه به‌عنوان تأمین توقيف كند. بنابراین از آن‌جا که سفته نیز یک سند تجاری است در صورت واخواست سفته، ذیل این قانون قرار گرفته و امکان توقیف اموال وجود خواهد داشت. اما در صورتی که فرد بدهکار در دادگاه حاضر نشود و مکانش نیز نامعلوم باشد، دادخواست در یک روزنامه رسمی چاپ می‌شود. در صورتی که بدهکار همچنان خود را معرفی نکند، فرد محکوم شده و به صورت غیابی رای صادر و اجرا می‌شود.

نمونه دادخواست مطالبه وجه سفته

در صورتی که نیاز داشتید تا دادخواست مطالبه وجه خود را ثبت کنید و اطلاعاتی در خصوص آن نداشتید ما در ادامه یک نمونه دادخواست و رای دادگاه را در اختیارتان قرار می‌‌دهیم.

ریاست محترم دادگاه

احتراما به وکالت از خواهان به استحضار می‌رساند:

خوانده فوق به موجب سه فقره سفته به شماره‌های …… و …….. هرکدام به مبلغ ……. ریال و ……… به مبلغ ………….. ریال جمعا ………. به موکل بدهکار است که علیرغم مراجعات مکرر حاضر به پرداخت دین و بدهی خود نیست. علیهذا از دادگاه محترم صدور حکم بر محکومیت وی به پرداخت مبلغ یاد شده و خسارت تاخیر تادیه از تاریخ تقدیم دادخواست لغایت پرداخت وجه به انضمام هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل مورد استدعا می‌کنم.

  • متن رای دادگاه حقوقی در خصوص مطالبه وجه سفته

در خصوص دادخواست تقدیمی آقای ………… با وکالت آقای/ خانم ….. وکیل پایه یک دادگستری، به طرفیت ………. به خواسته مطالبه وجه سه فقره سفته به شماره …… و ……. هرکدام به مبلغ …….. ریال و ……. به مبلغ …….. ریال جمعا ………… ریال با احتساب هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل و خسارت تاخیر تادیه لغایت یوم الوصول با توجه به دادخواست تقدیمی وکیل خواهان و وجود اصل سه فقره سفته موصوف در ید وی که دلیل اشتغال ذمه خوانده می باشد و با عنایت به این که خوانده در قبال دعوی مطروحه دفاع و ایرادی معمول نداشته و دلیلی بر برائت ذمه خود به دادگاه ارائه و ابراز ننموده است لذا دعوی خواهان به نظر ثابت تشخیص و با استناد به مواد 307 و 309 قانون تجارت و مواد 198 و 519 و 522 قانون آیین دادرسی مدنی رای به محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ……..ریال بابت اصل خواسته و خسارت تاخیر تادیه از تاریخ تقدیم دادخواست تا زمان پرداخت با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی اعلام می گردد و پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل طبق تعرفه در حق خواهان صادر و اعلام می نماید رای صادره غیابی محسوب و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ واخواهی در این دادگاه و ظرف بیست روز پس از آن قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان است.

رئیس شعبه دادگاه عمومی حقوقی مشهد

جمع بندی

در این مقاله با را‌های مطالبه وجه سفته که از نظر قانونی وجود دارد آشنا کنیم. همچنین گفته شد تحت چه شرایطی می‌توانید سفته خود را مطالبه کنید و در صورت مطالبه وجه سفته باید چه اقداماتی را در جهت وصول سفته انجام دهید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسان‌ترین راه مطالبه وجه سفته با توجه به شرایط خود و بهره‌گیری از دانش یک وکیل با تجربه و حاذق می‌توانید روی موسسه وکلای علیرضا قدیری حساب کنید. در این موسسه حقوقی جمعی از وکلای متخصص و با تجربه گرد هم آمده‌اند و شما می‌توانید کلیه مشکلات حقوقی و کیفری خود را اعم از مطالبه وجه سفته با آن‌ها در میان بگذارید. همچنین می‌توانید اطمینان داشته باشید که این وکلای متخصص تا به دست آمدن نتیجه مدنظر شما در کنارتان خواهند بود. برای دریافت مشاوره حقوقی می‌توانید از 9 صبح تا 9 شب با شماره تلفن ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره