دستور فروش ملک مشاع چیست؟

عکس دستور فروش ملک مشاع چیست؟

دستور فروش ملک مشاع، زمانی اتفاق می‌افتد که شرکاء یک ملک بنا به هر دلیلی نخواهند به شراکت در این ملک ادامه بدهند. در این صورت اگر بین مالکین مشاعی در خصوص تقسیم ملک توافقی وجود نداشته باشند، متقاضی افراز یا تقسیم ملک مشاع باید در ابتدا به اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای افراز کند. چنانچه ملک مشاع، قابلیت افراز و تقسیم را نداشته باشد خواهان می‌تواند از دادگاه تقاضای دستور فروش ملک مشاع را بخواهد. در این حالت وکیل مشهد می‌تواند با ارائه راهنمایی و مشاوره به شما، افراز ملک و دستور فروش ملک مشاع را برای شما تسریع کند.

هر آنچه از دستور فروش ملک مشاع باید بدانید

ملک مشاع را باید از آن دسته املاکی به حساب آورد که بیش از یک نفر صاحب آن هستند. به همین دلیل هر کدام از این افراد را باید مالک تمام بخش‌های آن ملک دانست. این ملک یا مال می‌تواند به صورت اختیاری به صورت مشاع خریداری شده باشد یا از طریق مواردی مانند ارث بردن به شخص رسیده باشد. حال در صورتی که ملک قابلیت افزار نداشته باشد، خواهان می‌تواند از دادگاه تقاضای دستور فروش ملک مشاع را داشته باشد تا به شراکت خود در آن ملک پایان دهد. همین امر می‌تواند مراحل قانونی متفاوتی داشته باشد که باعث شود افراد به کمک وکیل ملکی مشهد نیاز داشته باشند.

عکس دستور فروش ملک مشاع چیست؟

دستور فروش ملک مشاع چقدر زمان می‌برد؟ باید بدانید که مدت زمان دستور فروش ملک مشاعی و انجام آن به موارد متفاوتی بستگی دارد. همین موارد باعث خواهد شد تا نتوانیم زمان دقیقی برای این مورد اعلام کنیم. اما به طور معمول این کار برای به نتیجه رسیدن به 2 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

شرایط طرح دادخواست دستور فروش ملک مشاع

شرط اساسی طرح دعاوی ملکی دستور فروش ملک مشاع، عدم امکان افراز ملک در اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک است. با این تفاسیر که شریک مشاعی ابتدا باید با استناد به ماده 1 قانون افراز و فروش ملک مشاع اقدام به طرح درخواست افراز ملک مشاعی در اداره ثبت محل وقوع ملک کرده و در فرض امکان افراز و تقسیم اداره ثبت با رعایت مقررات ثبتی مربوطه نسبت به افراز و تقسیم ملک مشاع ما بین شرکا اقدام ‌کند. در غیر این‌صورت باید به دنبال صدور گواهی عدم افراز ملک باشد، که این تصمیم قابل اعتراض در محاکم عمومی حقوقی محل وقوع ملک است. که با فرض عدم اعتراض متقاضی یا تایید شدن تصمیم صادره در دادگاه، مالک مشاعی می‌تواند با ضمیمه کردن گواهی عدم افراز نسبت به طرح درخواست دستور فروش ملک مشاع اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای دستور فروش ملک مشاع

 متقاضی ابتدا باید برای افراز اقدام کند. برای افراز باید با به همراه داشتن گواهی نامه عدم افراز و سایر اسناد و مدارک مالکیت، درخواست خود را مبنی بر دستور فروش ملک مشاع به دادگاه حقوقی تقدیم و دادگاه پس از صدور دستور فروش، آن را  برای اجرای حکم به دایره اجرا می‌فرستد. مدیر اجرا نسبت به مزایده و فروش مال غیرمنقول اقدام می نماید. بنابراین، دستور فروش ملک مشاع، خواسته شریک ملک مشاع  است برای فروش مال مشاع غیر قابل افراز. برای این که فرد یا وکیل ملکی او بتواند درخواست دستور فروش ملک مشاع را داشته باشد، باید مدارک زیر را به دادگاه ارائه کند:

  • تصویر کارت ملی
  • تصویر و اصل سند مالکیت
  • گواهی عدم افراز ملک
  • فرم دادخواست
  • فیش واریز هزینه دادرسی
عکس دستور فروش ملک مشاع فاقد سند رسمی 

دستور فروش ملک مشاع فاقد سند رسمی 

در وهله اول باید بگوییم که قانون افراز ملک مشاع در مورد املاکی صادق است که فرآیند ثبتی آن‌ها به پایان رسیده و چون چند مالک دارند، با درنظرگرفتن قوانین و مقررات می‌توان اقدام به افراز ملک کرد. درخصوص قولنامه نیز ضمانت اجرایی یا خسارت مالی برای موارد عدم انجام تعهد، در نظر گرفته می شود. هنگام  فروش ملک مشاع قولنامه ای نیز اگر همه شرکاء جهت فروش ملک به صورت قولنامه ای اتفاق نظر داشته باشند، نیازی به افراز ملک نیست. اما در صورتی‌که شرکای ملک مشاع بر فروش ملک به صورت قولنامه‌ای رضایت نداشته باشند، ابتدا باید افراز ملک صورت بگیرد و بعد از آن هر مالک می‌تواند سهم خود را به فروش برساند اما باید توجه داشت در صورتی که خواستار فروش ملک مشاع قولنامه‌ای خود هستید، باید از طریق دادگاه نسبت به تقدیم دادخواست با موضوع فروش مال مشاع اقدام کرده تا ملک شما به‌وسیله دادگاه کارشناسی شده و در مزایده به فروش برسد. در این حالت دستور فروش ملک مشاع قطعی است و سهم هر شریک نیز به حساب او واریز می‌شود.

هزینه دستور فروش ملک مشاع

هزینه دادرسی و هزینه مزایده، هزینه دستور فروش ملک مشاع را مشخص می‌کنند. باید بدانید که هزینه مزایده ملک مشاع با توجه به قانون معادل یک بیستم است. همچنین هزینه دادرسی نیز با توجه به موارد متفاوتی مشخص خواهد شد. در صورت عدم پرداخت این هزینه‌ها، دستور صادر شده توسط دادگاه اعتبار نخواهد داشت و مشکلاتی را برای فرد به وجود خواهد آورد.

 شما می‌توانید برای کسب اطلاعات به  یک وکیل حاذق و با تجربه همچون علیرضا قدیری مراجعه کنید. اگر شرایط مراجعه حضوری ندارید می‌توانید از ساعت 9 صبح تا 9 شب با شماره ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره  مشکلات حقوقی خود را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ملکان هستم، درخدمتتونم!