اقرارنامه ملکی چیست

اقرارنامه ملکی چیست؟

اقرارنامه ملکی یا رسمی، نیز به اقرارنامه‌ای گفته می‌شود که متن آن، در دفاتر اسناد رسمی و یا مراجع قانونی دیگر، نظیر دادگاه و یا در حضور ماموران صلاحیت دار و در حدود قانون، تنظیم شود و مرتبط به املاک است. این دسته از اسناد رسمی اگر زیر نظر وکیل مشهد تنظیم شوند، ارزش بالایی از نظر قانونی دارند و در محاکم قانونی قابل استناد خواهند بود. در ادامه این مطلب به صورت کامل و جامع با اقرارنامه ملکی و کاربرد آن آشنا می‌شویم.

اقرارنامه ملکی چیست؟

اقرارنامه ملکی چیست؟

اقرارنامه ملکی به نوعی اقرارنامه محضری گفته می‌شود که موضوع آن مربوط به املاک است. اقرارنامه ملکی می‌تواند هر حقی نسبت به املاک را ضمانت کند و انواع حقوق ناظر به املاک را شامل شود. برای مثال می تواند به اقرار به فسخ قراردادهای املاک، اقرار به فروش ملک، اقرار به تصرف عدوانی، اقرار به حق مالکیت، اقرار به ایراد خسارت به املاک و … اشاره کرد که همه آن ها نوعی اقرارنامه ملکی محسوب می‌شوند. تنظیم اقرارنامه ملکی یکی از مواردی است که وکیل ملکی در مشهد در آن تخصص دارد.

اقرارنامه ملکی چیست؟

کاربرد اقرارنامه ملکی چیست ؟

اگر این سوال برای شما ایجاد شده که کاربرد اقرارنامه ملکی چیست باید بدانید در صورتی که اقرارنامه ملکی از نوع محضری و رسمی باشد در حکم اقرار در دادگاه بوده و می‌تواند به عنوان یک دلیل اثباتی که به تنهایی دعوای ملکی را اثبات کند، مورد استناد قرار بگیرد. برای مثال حالتی را تصور کنید که شخص الف طی یک سند رسمی اقرار به فروش ملک خود به شخص ب می کند. حال اگر شخص الف در آینده منکر فروش ملک خود به شخص شود، شخص ب می تواند با استناد به اقراری که در سند رسمی نسبت به فروش ملک متعلق به الف صورت گرفته یعنی با استناد به اقرارنامه ملکی، خریداری ملک الف از او را در دعوای حقوقی اثبات کند. بنابراین مهم‌ترین کارایی اقرارنامه ملکی اثبات دعوا در هر یک از مراجع قضایی است که توسط وکیل دعاوی ملکی و با رعایت تشریفات رسیدگی به دعاوی ملکی انجام می شود.

نحوه تنظیم اقرارنامه ملکی 

اقرارنامه ملکی برای آنکه به عنوان یک اقرار معتبر مورد استفاده قرار بگیرد باید در محضر و به موجب سند رسمی تنظیم شود. منظور از سند رسمی هر سندی است که در دفتر اسناد رسمی یا نزد ماموران رسمی و در حدود وظایف آن ها طبق قانون تنظیم شده باشد. هر سندی که این ویژگی ها را نداشته باشد سند عادی محسوب شده و اقرار مندرج در آن نمی تواند به عنوان اقرار معتبر و در مقام ادله اثباتی مورد استناد قرار بگیرد. علاوه بر این، کسی که اقرار به حقی برای دیگری و به ضرر خود می کند باید از اهلیت حقوقی برای اقرار برخوردار باشد. برای مثال شخصی که اقدام به اقرار می کند باید عاقل، بالغ و مختار باشد. بنابراین اقرار کسی که محجور است یا به اکراه چیزی را اقرار می‌کند معتبر نیست.

کدام اقرارنامه ملکی معتبر است؟

تنظیم اقرارنامه ملکی باید در دفتر اسناد رسمی انجام شود تا از اعتبار قانونی برخوردار باشد. شخصی که اقرار به دریافت ثمن معامله کرده و قید می‌کند ضمن اقرار نامه فروش ملک که مالکیت را واگذار کرده و قادر به هیچ‌گونه دخالتی نیست مگر اینکه خلاف اقرارنامه اثبات شود .

باید گفت که اقرارنامه‌های فروش ملک دست نویسی که بین طرفین تنظیم می‌شود سندیت و اعتبار قانونی ندارد و باید آن را اثبات کرد و از صحت آن مطلع شد که در این خصوص با مراجعه به وکلای مجرب در این زمینه می توانید به اثبات اقرارنامه فروش ملک که دست نویس است بپردازید. بهتر است اگر قصد تنظیم اقرارنامه فروش ملک دارید در این خصوص با وکلای برجسته در زمینه ملکی مشورت کنید تا دچار ضرر یا اشتباهاتی که باعث بروز خسارات جبران ناپذیری برای شما می شود جلوگیری به عمل آید.

شرایط اقرارنامه فروش ملک

تنظیم اقرارنامه شرایط و ضوابط خاصی را می‌طلبد که این شرایط و مراحل باید به طور کامل رعایت شوند. فرد اقرارکننده و اقرارنامه از نظر قانونی باید شرایط زیر را دارا باشد:

1. اقرارکننده باید بالغ و عاقل و قاصد و مختار باشد بنابراین اقرار صغیر و مجنون در حال دیوانگی و غیر قاصد و مکره موثر نیست به عبارت دیگر فردی که اقرار می کند باید بالغ و عاقل باشد و همچنین باید قصد اقرار داشته باشد و دارای اختیار باشد و اکراه از اقرار نداشته باشد.

2. اقرار سفیه در امور مالی موثر نیست ولی در امور غیر مالی صحیح می باشد.

3.  اقرار مفلس و ورشکسته نسبت به اموال خود بر ضرر دیان ( طلبکاران ) نافذ نیست.

4. اقرار مدعی افلاس و ورشکستگی در امور راجع به اموال خود به ملاحظه حفظ حقوق دیگران منشا اثر نمی شود تا افلاس یا عدم افلاس او معین گردد.

5 اقرار برای حمل در صورتی موثر است که زنده متولد شود.

6.اقرار به نفع متوفی درباره ورثه او موثر خواهد بود.

7.  اقرار به امری که عقلا یا عادتا ممکن نباشد و یا برحسب قانون صحیح نیست اثری ندارد.

 

نمونه اقرارنامه ملکی 

اگر قصد تنظیم اقرارنامه ملکی دارید و از چگونگی تنظیم و اطلاعات مورد نیاز آن اطلاعی ندارید می‌توانید به نمونه متن اقرارنامه واگذاری ملکی 

که در ادامه دراختیارتان قرار می‌دهیم استناد کنید.

در تاریخ… متن این سند آماده و در دفتر اسناد رسمی………. حاضر شده است.

آقا/خانم………………………………..با مشخصات …………………………….و بعد الحضور در کمال صحت و سلامت روح و روان و با رضایت و اختیار کامل و بدون اجبار و اکراه اقرار و اعتراف صریح و بی قید و شرط نمود که بر اساس سند وکالت بلا عزل شماره …………..تاریخ …………….تنظیمی این دفتر اسناد رسمی که بر مبنای فروش قطعی (عقد بیع) ملک …….. در پلاک ثبتی ………… .واقع در بخش ……….. شهرستان …………………….. است کل ثمن معامله را به صورت نقدی و کامل و یکجا دریافت کردم و هرگونه ادعا و اعتراضی را در این خصوص از خود سلب و ساقط می‌کنیم.

انواع اقرارنامه ملکی 

اقرارنامه نیز انواع مختلفی دارد که کاربرد آن‌ در شرایط مختلف تغییر می‌کند. انواع اقرارنامه شامل موارد می‌شود:

  • واگذاری ملک
  •  تنظیم سند ملک (ملکی)
  • دریافت حقوق و مزایا
  • فسخ اجاره
  • ابرا (بخشش) مهریه
  • موافقت پدر با ازدواج دختر

جمع‌بندی

در این مقاله چیستی اقرارنامه، چگونگی تنظیم و کاربرد آن را با یکدیگر بررسی کردیم. شما می‌توانید برای تنظیم اقرارنامه و بررسی نهایی آن به یک وکیل پایه یک دادگستری با تجربه و برجسته همچون علیرضا قدیری مراجعه کنید و از مشاوره حقوقی نیز بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید پاسخ تمام سوالات و ابهامات خود را نیز به صورت تلفنی با تماس با شماره ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ملکان هستم، درخدمتتونم!