تعدیل نفقه چیست؟

عکس تعدیل نفقه چیست؟

اگر این سوال برای شما ایجاد شود که تعدیل نفقه چیست می‌‌توان گفت تعدیل نفقه زن و فرزند در صورتی اتفاق می‌افتد که مردی به دلیل نپرداختن نفقه همسر و فرزند خود محکوم به پرداخت مبلغ مشخصی شود اما به دلیل شرایط مالی نامناسب، عدم تمکن مالی کافی یا حتی اتفاقی که این شرایط را برایش بوجود آورده و خودش در آن نقشی نداشته است نتواند این مبلغ را پرداخت کند در این صورت می‌تواند دادخواست تعدیل نفقه زن و فرزند را به دادگاه ارائه کند. در صورتی که موفق شود اعسارش را در دادگاه ثابت کند، دادگاه در میزان نفقه تعیین شده تعدیل ایجاد خواهد کرد. اثبات شرایط برای دریافت حکم تعدیل نفقه کار چندان آسانی نیست اما وکیل مشهد می‌تواند کمک کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن و بهترین حالت حکم تعدیل نفقه را دریافت کرد.

تعدیل نفقه زن چیست؟

نفقه به مبلغی گفته می‌شود که زن بابت گذران امور روزانه و خرجی از همسر خود دریافت می‌کند. اما در شرایطی که زن در ایام زندگی با همسرش از او پولی بابت خرجی و نفقه دریافت نکرده باشد می‌تواند بابت نفقه‌ای که شوهرش در گذشته و حال حاضر باید به او پرداخت نکرده یا حتی برای مطالبه نفقه فرزند از وی شکایت کند، تا دادگاه مرد را محکوم به پرداخت نفقه از  گذشته تا به حال کند. در حالت دیگر اگر  مردی زنش را طلاق داده باشد و نوع طلاق رجعی باشد در مدت سه ماهی که زن باید مدت عده خود را سپری کند مرد ملزم است به او نفقه پرداخت کند و اگر پرداخت نکند دادگاه او را با درخواست زن، محکوم به پرداخت نفقه خواهد کرد. در تمام حالت‌های گفته شده مرد از طرف دادگاه محکوم به پرداخت نفقه زن می‌شود که در این صورت بایستی مبلغ معینی را به عنوان نفقه به زن پرداخت کند؛ بجز  زمانی که مرد مرد شرایط اقتصادی مناسبی نداشته باشد یا پس از پرداخت نفقه به سختی بیفتد یا دچار بیماری‌ای شود که درآمد مشخصی نداشته باشد یا هر دلیل قانع کننده دیگری داشت در این صورت می‌تواند به دادگاه صادر کننده حکم درخواست تعدیل نفقه زن را بدهد. وکیل خانواده در مشهد از تمام قوانین تعدیل نفقه به خوبی آگاه است و در صورت نیاز می‌تواند راهنمای مناسبی برای دریافت مشاوره در مورد تعدیل نفقه زن باشد.

عکس طرح دعوای تعدیل نفقه

طرح دعوای تعدیل نفقه

در صورتی که با وکیل حقوقی در مشهد مشورت کنید او اعلام می‌کند اگر مرد بخواهد با دلیلی موجه به دادگاه اثبات کند شرایط پرداخت مبلغ مشخص را ندارد می‌تواند با ارائه مدارک لازم طرح دعوا خود را به وسیله دادخواست تعدیل نفقه به دادگاه ارائه کند. پرداخت کننده یا دریافت کننده‌ای که قصد تعدیل نفقه را دارد باید با مدارک لازم برای تعدیل نفقه مانند مدارک هویتی شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، کپی برابر اصل تمام مدارک گفته شده و دلیلی که برای این تعدیل دارد به دادگاه مراجعه کند. در صورتی که خانم قصد افزایش نفقه خود را دارد باید لیستی از تمامی اموال و دارایی‌های همسر خود به همراه مدارک گفته شده به دادگاه تقدیم کند. در ادامه یک نمونه دادخواست را برای تعدیل نفقه زن در اختیارتان قرار می‎‌دهیم.

نمونه دادخواست تعدیل نفقه زوجه

ریاست محترم دادگاه خانواده تهران/ شورای حل اختلاف ویژه خانواده

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند:

در تاریخ……… توافقنامه‌ای بین اینجانب و خوانده، تنظیم و امضا گردید و مقرر شد نفقه بنده و فرزند مشترک از قرار ماهیانه ………..میلیون ریال توسط مشاور الیه پرداخت شود. با توجه به اینکه نفقه تعیین شده موضوع دادنامه/ توافقنامه تنظیمی که ماهانه…….. ریال تعیین شده است به لحاظ تغییر شرایط و هزینه‌های جاری زندگی می‌بایست تعدیل و افزایش/ کاهش یابد لذا رسیدگی و صدور حکم به افزایش نفقه مندرج در توافقنامه با توجه به اینکه مبلغ مذکور حتی برای پرداخت اجاره ماهیانه منزل نیز کفایت نمی‌کند، در این خصوص مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

شرایط درخواست تعدیل نفقه زن

در صورتی که دادگاه مردی را محکوم به پرداخت نفقه کند اما مردی که محکوم به پرداخت نفقه همسرش شده نتواند به هر دلیلی قانع‌کننده‌ای این مبلغ را پرداخت کند. مرد محکوم به پرداخت نفقه می‌تواند برای ارائه دادخواست تعدیل نفقه اقدام کند. شرایطی که مرد با داشتن آن‌ها می‌تواند درخواست تعدیل نفقه داشته باشد شامل موارد زیر می‌شود.

  • ارائه دادخواست تعدیل نفقه زن به دادگاه صادر کننده  حکم محکومیت مرد .
  • آوردن دلایل محکمه پسند که دلیل بر ناتوانی مالی برای پرداخت نفقه زوجه است، در ضمیمه دادخواست تعدیل نفقه  .
  • اثبات دلایل ارائه شده ضمن دادخواست تعدیل نفقه زن توسط مرد در دادگاه با استفاده از اسناد و مدارک معتبر و محکمه پسند .
  • معرفی کامل اموال، دارایی و درآمد ماهیانه خود  برا این که بتواند عدم توانایی برای پرداخت این میزان نفقه را اثبات کند .

در صورت داشتن این شرایط دادگاه با توجه به پرونده حکم به تخفیف و تعدیل نفقه زن می‌دهد.

عکس طرح دعوای تعدیل نفقه

تعدیل نفقه فرزند چیست؟

پرداخت نفقه فرزند، یکی از وظایفی است که از نظر قانونی بر عهده پدر و جد پدری است و ممکن پس از جدایی پدر و مادر یا حتی هنگام زندگی این افراد، از پرداخت نفقه به فرزندان خود خودداری کنند. در این صورت مادر می‌تواند به نمایندگی از فرزند خود، ضمن ارائه دادخواست به مراجع قضایی، پرداخت نفقه فرزندان خود را تقاضا کند. البته شایان ذکر است که دریافت نفقه از پدر به درخواست مادر دارای شرایط ویژه‌ای است به نحوی که در صورت وجود یا عدم وجود این شرایط ممکن است امر پرداخت نفقه فرزند توسط پدر تعدیل شود. برای مثال بر اساس قانون مدنی پرداخت نفقه به فرزند آن توسط پدر در صورتی است که فرزند مستحق نفقه بوده و مادر استطاعت مالی کافی را نداشته و نتواند با کار کردن وسایل معیشت فرزند خود را فراهم کند. علاوه بر این در صورتی که پدر استطاعت مالی کافی برای پرداخت نفقه نداشته باشد، نمی‌شود از او شکایتی کرد و شکایت از او صرفا در صورتی اعتبار دارد که او تمکن مالی داشته باشد و با این وجود نفقه ندهد.

نمونه دادخواست تعدیل نفقه فرزند

نمونه دادخواست تعدیل نفقه فرزند به شرح زیر است:

ریاست محترم دادگاه خانواده ………..

با سلام؛

احتراماً به استحضار می‌رساند با توجه به اینکه نفقه تعیین شده موضوع دادنامه پیوست در خصوص فرزند مشترک که ماهانه ………. ریال تعیین شده است به لحاظ تغییر شرایط و هزینه‌های جاری زندگی باید تعدیل و کاهش بیابد. لذا رسیدگی و صدور حکم شایسته در این خصوص مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

مدارک لازم برای تعدیل نفقه فرزند

در صورتی که مادر درخواست دریافت نفقه فرزند را داشته باشد باید مدارکی از قبیل کپی برابر با اصل شده سند ازدواج یا سند طلاق در صورت جدایی والدین، کپی برابر با اصل شده از شناسنامه فرزند، شهادت شهود و جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری را به دادگاه ارائه کند. همچنین اگر پدر درخواست تعدیل نفقه فرزند را داشته باشد علاوه بر مدارک گفته شده باید مدارک مستند خود برای تعدیل نفقه را نیز به دادگاه تقدیم کند. 

جمع بندی

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا نحوه تعدیل نفقه زن و نفقه فرزند و شرایط آن را به طور واضح برای شما شرح دهیم. همانطور که در بالا گفته شد، تعدیل نفقه زن و فرزند فرایند سخت و پیچیده‌ای ندارد و تنها در صورتی که پدر امکانات و شرایط مالی را برای پرداخت آن نداشته باشد از نظر قانونی مبلغ قابل پرداخت، قابل تعدیل است. حال در صورتی که نیاز به یک وکیل خانواده برای امور تعدیل نفقه زن و فرزند خود هستید می‌توانید به موسسه وکلای علیرضا قدیری مراجعه کرده و ضمن دریافت مشاوره، تمام اطلاعات مربوط به این امر حقوقی را کسب کنید. همچنین می‌توانید از ساعت 9 صبح تا 9 شب با شماره ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ تماس بگیرید و دانش و تجربه‌ وکلای حاذق این مجموعه بهره ببرید.

 

سوالات متداول

آیا زن می‌تواند درخواست نفقه ایام گذشته خود را از شوهر داشته باشد؟

بله، نفقه زن در طور مدت زندگی تا فوت و عده طلاق رجعی بر عهده شوهر است و زن می تواند بابت نفقه ایام گذشته خود که توسط شوهر باید به او پرداخت می‌شده و نشده است طرح شکایت کند .

آیا مردی که محکوم به پرداخت نفقه زن شده است می‌تواند از دادگاه درخواست کاهش مبلغ تعیین شده را داشته باشد ؟

بله، اگر شوهر دلایل محکمه پسندی داشته باشد که به‌وسیله آن بتواند اعسار از پرداخت را به دادگاه ثابت کند می‌تواند درخواست تعدیل نفقه زن را به دادگاه صادر کننده حکم ارائه کند .

آیا فرزند می‌تواند درخواست نفقه داشته باشد؟

بله، پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر است و فرزند می‌تواند از دادگاه درخواست نفقه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *