وکیل فروش مال غیر

وکیل فروش مال غیر

در سال‌های اخیر یکی از عمده‌ترین جرایم کیفری در دادگاه‌ها مربوط به دعاوی فروش مال غیر است. در این مواقع فرد مالباخته به وکیلی نیاز دارد که با دانش و آگاهی که از پرونده‌های کیفری و به‌خصوص پرونده‌های فروش مال غیر دارد، به فرد مالباخته کمک کند تا به حقوق خود برسد. چرا که این پرونده مشکلات بسیار زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد که پیگیری آن کار هر کسی نیست و باید به وکیلی متخصص در پرونده‌های کیفری مراجعه کنیم که سابقه پیگیری موفق پرونده فروش مال غیر را داشته باشد. بهترین وکیل مشهد برای پرونده‌های فروش مال غیر فردی است که بتواند از موکل در برابر کلاهبرداری و انتقال مال غیر دفاع کند. در ادامه بیشتر با ویژگی‌های وکیل فروش مال غیر آشنا می‌شویم.

در صورتی که با سوالی در این زمینه برخورد کردید یا دچار مشکل شدید به موسسه حقوقی علیرضا قدیری مراجعه کنید یا برای دریافت مشاوره تلفنی از ساعت 9 صبح تا 9 شب با شماره  ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹تماس بگیرید.

 وکیل فروش مال غیر

فروش مال غیر به چه معناست؟

اگر این سوال برای شما ایجاد شده که فروش مال غیر چیست باید گفت که منظور از فروش مال غیر، همانطور که از نامش مشخص است، فروش و یا تصاحب اموال منقول و غیرمنقول دیگران است به طوری که فرد به انجام این کار کاملا آگاهی دارد. همینطور در فروش مال غیر، صاحب اصلی مال، بی اطلاع است و هیچگونه اجازه و یا وکالت نامه مبنی بر فروش مال به فروشنده نداده است. حال وکیل ملکی در مشهد وظیفه دارد تا پس از قبول پرونده برای بازپس گیری حق و حقوق موکل خود نزد محاکم قضایی تلاش کند و تا حصول نتیجه مورد نظر در کنار او باشد

عناصر جرم فروش مال غیر

جرم فروش مال غیر دارای سه عنصر مادی، روانی و قانونی است که وکیل اثبات مالکیت باید با بررسی شرایط سه عنصر اصلی وقوع جرم را تایید کند. در ادامه به بررسی این سه عنصر و اقدامات لازم وکیل می پردازیم.

  • وکیل فروش مال غیر عنصر مادی

در این رکن نیازی به وجود وسایل کلاهبرداری، تسلیم مال و یا اغفال مال نیست چرا که در هنگام وقوع این جرم شخص مال باخته در صحنه حضور ندارد که مورد سوء استفاده و یا اغفال قرار بگیرد. در این جرم تنها فروش مال شخص دیگری توسط فرد مرتکب جرم کفایت می‌کند. اگر در این نوع معامله قولنامه‌ای مورد امضا قرار بگیرد، همان رکن مادی جرم فروش مال غیر است. حال نقش وکیل فروش مال غیر در اثبات عنصر مادی این است که فروش ملک را اثبات کند.

  • وکیل فروش مال غیر عنصر روانی

 سو نیت و عمدی بودن انتقال مال غیر عنصر روانی در جرم فروش مال غیر است. به این معنی که شخص ابتدا باید قصد انتقال مال غیر را داشته باشد بعد اقدام به انتقال مال غیر کند تا مجازات شود ولی شخصی که بدون قصد و به صورت اشتباه مال دیگری را منتقل می‌کند مجازات نخواهد شد. وظیفه دیگر وکیل حقوقی این است که نزد محاکم قضایی نشان دهد موکل او هیچ قصد و سونیتی در این کلاهبرداری نداشته است و حتی موکل او اطلاعی از این اتقاق نیز نداشته است.

  • وکیل فروش مال غیر عنصر قانونی

در عنصر قانونی فروش مال غیر، مجازات مربوط به انتقال مال غیر که در 5 فروردین ماه 1308 تصویب شده، جرم تلقی شده است. مطابق ماده 1 کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار‌ محسوب می‌شود و مطابق ماده 238 قانون عمومی محکوم می‌شود و همچنین است انتقال‌ گیرنده که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد. برای اثبات این عنصر وکیل باید ثابت کند تا فرد کلاهبردار ملک را به فروش رسانده و بدین ترتیب می‌تواند به مدارک موجود و شهادت افراد استناد کند.

وکیل برای فروش مال غیر با سند رسمی یا عادی

فروش مال غیر با قولنامه در دسته فروش با اسناد عادی قرار می‌گیرد. این روش در معاملات به منزله انعقاد بیع است و هیچ تعهدی برای معامله در آینده ایجاد نخواهد کرد. به همین خاطر در شرایطی که فردی با استفاده از قولنامه اقدام به فروش مال غیر می‌کند، باز هم جرم رخ داده است در خصوص فروش مال غیر تنها شرایطی که مربوط به فروش با اسناد عادی است، جرم انگاری نشده و در خصوص اسناد عادی هم صدق می کند. بسیاری از اسناد منقول و غیر منقول هیچ گونه سند رسمی ندارند و معامله آن‌ها تنها با استفاده از قولنامه انجام می‌شود. در صورتی که شخصی با به کارگیری این اسناد رسمی برای انتقال یا فروش مال غیر اقدام کند، مجرم محسوب می‌شود. در ماده قانونی تعیین شده برای رسیدگی به این جرایم هیچ شرایطی برای رسمی یا عادی بودن سند مربوطه تعیین نشده است و این معاملات غیر قانونی با استفاده از قولنامه‌ها قابل پیگیری خواهند بود. وظیفه وکیل فروش مال غیر این است که تفاوت این دو مورد را برای محاکم قضایی در دادسرا شفاف کند تا درجه مجازات فرد کلاهبردار مشخص شود.

 وکیل فروش مال غیر

وکیل برای جرم فروش مال غیر در مال مشاع

ملک مشاع ملک است که دو یا چند نفر در آن شریک هستند و سهم آن‌ها از مال معلوم است ولی مشخص نیست که هر کدام مالک کدام قسمت مال هستند. اگر شریک مال مشاعی، سهم خود را به همان صورت مشاعی بفروشد، یعنی خریدار جدید هم شریک مشاعی تمام مال شود، این یک عمل حقوقی صحیح است. اگر به میزان سهم خود اما به صورت معین بفروشد، یعنی مشخص کند که چه حدودی از زمین را فروخته، این معامله نادرست است.  اگر شریک اقدام به فروش بیش از سهم خود کند، اینجا مرتکب انتقال مال غیر شده و مجرم شناخته می‌شود. اگر به چنین شرایطی برخورد کردید می‌توانید از تجربه و دانش یک وکیل فروش مال غیر باتجربه و آگاه همچون علیرضا قدیری کمک بگیرید تا در اسرع وقت مشکلتان حل شود.

وکیل فروش مال غیر در پرونده چگونه عمل می‌کند؟

وکیل حقوقی وظیفه دارد در وهله اول سه عنصر اصلی جرم را اثبات کند. مرجع صالح برای رسیدگی به شکایت فروش مال غیر نیز در دادسرا اتفاق می‌افتد و در صورتی که رسیدگی کننده تشخیص داد که جرم واقع شده و کسی از او شکایت شده عامل آن است برای او قرار جلب به دادرسی صادر می‌کند و پس از آن رسیدگی در دادگاه کیفری آغاز می‌شود. دادسرای صالح برای رسیدگی به این اتهام، دادسرای محل انتقال است. یعنی مهم نیست متهم کجاست یا مال کجا واقع شده، بلکه مهم این است که انتقال کجا رخ داده است. اگر فروشنده‌ مال غیر متواری باشد، دادسرای محل وقوع جرم، دستور جلب سیار او را صادر می‌کند و اگر باز هم دستگیر نشد، به طور غیابی به اتهامش رسیدگی خواهد شد.

مجازات تعیین شده برای فروش مال غیر با قولنامه

در خصوص فروش مال غیر با قولنامه بسته به نوع جرایم صورت گرفته مجازات‌هایی برای متخلفین تعیین خواهد شد. قانون گذاران سختی خود را برای مبارزه با این جرایم نشان می‌دهند. برای رسیدگی به این پرونده‌ها در وهله اول مال باخته شکایات خود را به صورت رسمی توسط وکیل فروش مال غیر  مطرح کرده و در دادگاه‌های امور کیفری ثبت می‌کند.

سپس پرونده به بخش دادسرای محل وقوع تنظیم قولنامه انتقال داده شده و روند قانونی پرونده پشت سر گذاشته می‌شود. سپس مجازات‌های تعیین شده برای مجرم پرونده اعلام می‌شود. برخی از مجازت‌های مربوط به پرونده‌های فروش مال غیر با قولنامه شامل موارد زیر می‌شود:

  • در شرایطی که مجرم کارمند دولتی باشد، حکم انفصال او از خدمت صادر می شود و دیگر نمی تواند به شغل خود باز گردد.
  • فرد مجرم محکوم به مجازات حبس و زندان به مدت یک سال تا هفت سال می‌شود.
  • پرداخت مجازات‌های نقدی به اندازه مالی که دریافت کرده‌اند.
  • بازگرداندن اموال یا به اصطلاح قانونی رد مال

هر یک از مجازات‌های نام برده شده بسته به نوع جرایم صورت گرفته و شدت و بزرگی آن‌ها اعمال خواهند شد. همچنین با توجه به موارد ذکر شده فروش مال غیر با قولنامه در نزد قاضی جرم شناخته می شود و باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره