چگونگی اثبات بی گناهی در کلاهبرداری

عکس چگونگی اثبات بی گناهی در کلاهبرداری

چگونگی اثبات بی گناهی در کلاهبرداری جزو دغدغه و نگرانی‌های افرادی است که متهم به کلاهبرداری شده‌اند و نیاز به رفع و رد اتهام دارند. اما در برخی موارد متهم جرمی مرتکب نشده و به اشتباه در پرونده کلاهبرداری متهم شده است. در این صورت فرد متهم نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی دارد. پرونده‌های کلاهبرداری ممکن است در موارد مختلفی نظیر اتهام کلاهبرداری و پولشویی و یا حتی کلاهبرداری ملکی رخ داده باشند که در این حالت شما نیاز به وکیل ملکی مشهد خواهید داشت. در ادامه شرایط اثبات بی‌گناهی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

 چگونگی اثبات بیگناهی در کلاهبرداری

اثبات بی‌گناهی در پرونده کلاهبرداری کار پیچیده‌ای نیست و متهم  در صورتی که بخواهد می‌تواند از چندین روش خود را از این اتهام مبرا کند. در حالت کلی دو راه برای اثبات بی‌گناهی در کلاهبرداری وجود دارد که هرکدام از این راه‌ها با توجه به شرایط پرونده و متهم رویه متفاوتی را دنبال خواهند کرد. روش اول برای رفع و رد اتهام از متهم ارائه دلیل است. در این روش متهم باید با روش‌ها و ادله‌های قانونی به دادگاه اثبات کند که جرمی مرتکب نشده است. برای مثال می‌تواند از یک فرد به‌عنوان شاهد استفاده کند تا تاکید کند متهم در آن لحظه جرمی را به انجام نرسانده است.

در حالت دوم متهم می‌تواند دلایل شاکی را به چالش بکشد. در این‌صورت متهم تلاشی برای ارائه دلیل و مدرک نمی‌کند و تنها ثابت می‌کند که شکایت متهم از نظر قانونی بی اعتبار است. برای نمونه، متهم می‌تواند شرایط شهود شاکی را دادگاه زیر سوال ببرد یا ثابت کند سند وی جعلی است

عکس شرایط اثبات بی گناهی در کلاهبرداری

شرایط اثبات بی گناهی در کلاهبرداری

برای اثبات بی گناهی در کلاهبرداری شرایط پرونده کلاهبرداری و اتهام وارد شده به متهم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراکه شرایط پرونده به‌طورکلی می‌تواند روند رد یا قبول اتهام را برای اثبات بی‌‌گناهی در کلاهبرداری تغییر دهد. علاوه بر تجربه وکیل در مشهد، داشتن فن بیان قوی و تجربه کافی هم می تواند در روند حل پرونده موثر باشد و روند رد اتهام را تسریع کند. شرایط اثبات بی‌گناهی در کلاهبرداری شامل سه عنصر اصلی زیر می‌شود که باید عدم وقوع آن‌ها ثابت شود: 

عنصر معنوی 

در این شرط متهم باید در دادگاه، عدم وجود عنصر معنوی برای وقوع جرم را به اثبات برساند. اثبات این شرط به این صورت است که متهم باید بتواند ثابت کند که قصد انجام رفتار مجرمانه‌ای را نداشته یا در هنگام انجام جرم از خود اراده‌ای نداشته است.

عنصر مادی

 یکی دیگر از شرایط اثبات بی‌گناهی در کلاهبرداری، اثبات عدم وجود عنصر مادی در کلاهبرداری است. در این شرط متهم باید بتواند ثابت کند که مرتکب جرم نشده یا عمل انجام شده مجرمانه نبوده است.

عنصر قانونی

شرط آخر عنصر قانونی است. عنصر قانونی عمل به یک فعل یا ترک فعل که در قانون یا ماده‌های قانونی موجود است، گفته می‌شود. در این شرط متهم باید بتواند اثبات کند که برای عمل انجام شده در قانون جرمی در نظر گرفته نشده است یا مجازاتی که برای این عمل در گذشته تعیین شده است، درحال حاضر منسوخ یا غیرقابل اجرا شده است. 

افرادی که در مقام متهم در پرونده کلاهبرداری قرار می‌گیرند برای حل این مشکل به یک وکیل کار کشته و با تجربه نیاز دارید که بتواند عدم وقوع سه عنصر اصلی را در پرونده اثبات کند و البته این دانش بیشتر هزینه وکیل در مشهد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

اثبات بی گناهی در کلاهبرداری اینترنتی

شرایط اثبات بی گناهی در کلاهبرداری شرایط ثابتی هستند که تقریبا در همه دعاوی کیفری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شرایط با استفاده از راه‌های اثبات بی گناهی در کلاهبرداری مورد استفاده قرار می گیرند. اما اثبات بی گناهی در کلاهبرداری اینترنتی مانند سایر موارد کلاهبرداری نیست. نسبت دادن عنوان کلاهبرداری اینترنتی و طرح شکایت در مورد این موضوع ساده نیست و حتما باید تمامی عناصر جرم کلاهبرداری اتفاق افتاده باشند تا به آن عنوان کلاهبرداری داده شود. اگر تمام این عناصر انجام نشده باشند، نمی‌توان نام کلاهبرداری را به عمل انجام شده نسبت داد.

در اثبات بی گناهی در کلاهبرداری اینترنتی، شواهد و شهادت شهود مهم است. در این روش متهم می‌تواند با استفاده از شهادت شهود اثبات کند که مرتکب جرم نشده است یا حتی می‌تواند شهادت شهود شاکی را بی اعتبار جلوه دهد.

عکس اثبات بی گناهی در کلاهبرداری اینترنتی

نمونه لایحه اثبات بی گناهی در کلاهبرداری

برای اثبات بی گناهی در کلاهبرداری متهم باید ابتدا یک لایحه دفاعیه به دادگاه ارسال کند. این لایحه دفاعیه شامل تمام مدارک مربوط به پرونده کلاهبرداری می‌شود. یعنی متهم باید به طور دقیق تمام اتفاقات مورد شکایت را در لایحه خود بیان کند. لایحه معمولا توسط وکیل شاکی یا متهم تنظیم می‌شود. در ادامه می‌توانید یک نمونه لایحه را مشاهده کنید. 

ریاست محترم شعبه … بازپرسی دادسرای …

 با سلام و تقدیم احترام در خصوص پرونده کلاسه …. به عرض آن مقام می رسانم: 1- موکل در تاریخ … با اصرار مشتکی عنه و با وعده وعیدهای ایشان مبلغ … ریال جهت ورود به شرکت و بهره مندی از سود شرکت (طبق وعده های مشتکی عنه) به ایشان پرداخته و مشتکی عنه خود را صاحب شرکت و صاحب کارخانه … معرفی نموده و به ظاهر هر چکی از حساب خود یا حسابی که خود حق امضای آن را دارد در مقابل مبلغ اخذ شده صادر نموده و به موکل می دهد. موکل پس از مراجعات مکرر جهت اخذ وجه پرداخت شده با امتناع مشتکی عنه مواجه شده و نهایتاً متهم محل شرکت را تخلیه نموده و از دسترس موکل خارج می شود و موکل هم جهت وصول طلب خود به بانک مراجعه نموده و چک را برگشت می زند و متوجه می شوند که چک صادر شده هیچ ربطی به مشتکی عنه (آقای ….) نداشته و از حساب فردی بنام…. می باشد که مدیر عامل شرکت و صاحب حق امضاء هم هستند. یعنی آقای …. بدون اینکه حقی و سمتی داشته باشند با جلب اعتماد و فریب موکل و دادن وعده های واهی مبلغ مورد نظر را از موکل اخذ نموده اند و در مقابل چکی را به ایشان داده اند که احتمالاً به دلیل عدم دسترسی به صادر کننده امکان وصول وجه آن نباشد و حتی به نظر می رسد مدیریت آقای….. به شرکت فوق با نقشه قبلی باشد و احتمالاً ایشان هم فردی عامی و بی اطلاع و مفلس است که مورد سوء استفاده مشتکی عنه قرار گرفته است. همانطور که در پاسخ استعلام از اداره ثبت شرکت ها ملاحظه می فرمایید آقای ….. هیچ نقش و سمت و حق امضایی در شرکت نداشته و ظاهراً هیچ مسئولیت قانونی و حقوقی هم به پرداخت وجوهی که اخذ کرده اند ندارند و همین مطلب را ابزار سوء استفاده و کلاهبرداری قرار داده و طلبکاران هم هیچ دسترسی به مدیر عامل صوری شرکت (که احتمالاً او هم مالی در دست ندارد) ندارند. 2- آقای … (یکی از شهودی که در محضر حضرتعالی ادای شهادت نموده اند) نیز عنوان نموده اند آقای…. احتمالاً دایی یا پدر مشتکی عنه می باشد و به هیچ وجه در محل شرکت حاضر نشده است ولی در هر حال ابراز اطمینان کرده اند که ایشان (آقای … ) یکی از بستگان مشتکی عنه است. 3- همانطور که در پرینت سایت اداره شرکتها که پیوست لایحه تقدیمی است مشاهده می فرمایید (پیوست شماره 1) در این شرکت هم اشخاص متعددی با اسامی خانوادگی مشابه حضور دارند و احتمالاً هدف این شرکت انجام اقدامات فریبکارانه مشابه است که با عنایت تشخیص حضرتعالی جهت تشحیذ ذهن آن مقام اخذ شده و تقدیم می گردد. با عنایت به کلیه مراتب فوق و مدارک موجود و اظهارات شهود مستدعی است جهت جلوگیری از اقدامات کلاهبردارانه و سوء استفاده جویانه مشتکی عنه از دسترس خارج شدن ایشان دستور مقتضی را در خصوص جلب و منع خروج ایشان از کشور صادر فرموده و نیز هر گونه دستور و رسیدگی و تحقیق که خود حضرتعالی با عنایت تدبیر قضایی، صلاح میدانید صادر و اعمال فرمایید. 

 

جمع بندی

در این مقاله راه‌ها و شرایط اثبات بی‌گناهی در هنگام کلاهبرداری را بررسی کردیم و یک نمونه لایحه نیز در اختیار شما قرار دادیم. همچنین بیان شد که در صورت تلاش برای رفع اتهام و بی گناهی در کلاهبرداری باید چه اقداماتی انجام شود. درصورتی که در فرایند یافتن یک وکیل حاذق و با تجربه برای دعاوی کیفری به ویژه برای حل پرونده کلاهبرداری هستید خود هستید، موسسه وکلای علیرضا قدیری می‌تواند گزینه مناسبی برای رفع مشکلات قانونی شما باشد چرا که در تمام مراحل ممکن و تا کسب نتیجه مورد نظر شما همراه شما خواهند بود و مشاوره خود را با دانش و تجربه کافی‌ای که دارند، در اختیارتان قرار می‌دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره