تفاوت حق فسخ و انفساخ

فسخ

مبحث حق فسخ و انفساخ یکی از مباحث پرکاربرد در معاملات است. اگرچه تعریف حقوقی آن ابتدائا ساده و روشن است ولیکن در موضوعات کاربردی به خصوص معاملات ملکی انطباق آن‌ها با تعاریف حقوقی نیاز به بررسی حقوقی و تخصص فنی دارد. وکیل مشهد، علیرضا قدیری در زمینه موضوعات با عناوین “فسخ و انفساخ”، پرونده‌های متعددی بررسی کرده است و شما نیز می‌توانید از این تجارب ارزنده بهره‌مند گردید؛ در ضمن اگر نیاز به مشاوره دارید می‌توانید برای هرگونه مشاوره حقوقی در مشهد با شماره ۰۹۱۵۵۹۰۹۵۴۹ تماس بگیرید.

انفساخ چیست؟

اتفاقی که در انفساخ می‌افتد این است که عقد به طور قهرا و به اصطلاح اتومات و بدون نیاز به هیچ اقدام خاص دیگری منحل می‌گردد. در این صورت می‌گویند عقد منفسخ گردیده است.

فسخ و انفساخ

منفسخ چیست؟

زمانی که عقد بنا به شرایطی قهرا و بطور اتوماتیک منحل گردد به آن عقد منفسخ می‌گویند. وقتی عقدی منفسخ می‌گردد یعنی دیگر آثار عقد را ندارد و دیگر نمی‌توان به استناد آن عقد طرف عقد را ملزم به انجام تعهداتش نمود.

فسخ چیست؟

فسخ انحلال عقد است البته نه بصورت اتومات بلکه با اقدامی قانونی از سوی شخصی که شرط فسخ به نفعش شده است. مثلا در معامله ملکی اگر شرط شود که در صورت برگشت خوردن هر یک از چک‌های خریدار، فروشنده حق فسخ دارد، در این صورت پس از برگشت خوردن چک برای فروشنده حق فسخ به وجود می‌آید و در اینجا فروشنده بایستی برای فسخ قرارداد آن‌ را اعلام نماید و فسخ بطور خودکار به وجود نمی‌آید. حتما برای تمام معاملات ملکی از فردی که در این حیطه تخصص دارد کمک بگیرید. یک وکیل ملکی در مشهد می‌تواند به شما، در این مسیر راهنمایی بسیاری بکند.

فسخ قانونی چیست؟

در مواردی قانونگذار برای حمایت از متضرر از یک معامله در صورت بروز شرایطی برای وی حق فسخ را به رسمیت شناخته است. مانند خیار غبن، خیار عیب و خیار تدلیس. معنی خیار در اینجا این است که متضرر در صورت مغبون شدن در معامله یا معیوب درآمدن مورد معامله و یا در صورتیکه طرف معامله تدلیس و تقلبی نموده باشد اختیار فسخ معامله را دارد. 

فسخ چیست

مهمترین تفاوت فسخ و انفساخ در چیست؟

مهمترین تفاوت در این است که در صورت بروز شرایط انفساخ، معامله بدون دخالت هیچ اراده‌ای منحل می‌گردد ولی در فسخ ضروری است که شخصی که برایش حق فسخ بوجود آمده اقداماتی بنماید که به آن اعمال “حق فسخ” می‌گویند. این اقدام معمولا با ارسال یک اظهارنامه صورت می‌پذیرد. در حالیکه برای انفساخ احتیاج به دادن اظهارنامه نیست، زیرا انحلال خودبه‌خود در معامله به وجود آمده است. در فسخ کلید انحلال در دست صاحب حق فسخ است و او می‌تواند آن‌ را بفشارد و فسخ را عمل نماید یا اینکه از آن صرف نظر کند و کلید فسخ را روشن ننماید.

ضرورت طرح دعوا در فسخ و انفساخ:

اگرچه در انفساخ عمل انحلال بطور اتوماتیک صورت می‌پذیرد، ولیکن برای اینکه بتوانیم بر روی ملک معامله مجددی انجام دهیم ضروری است که واقعه انفساخ در دادگاه به اثبات برسد، بنابراین ضروریست این اتفاق توسط دادگاه احراز گردد. عنوان دعوای مذکور اعلام تایید انفساخ است. انفساخ نیاز به تنفیذ دادگاه ندارد و رسیدگی دادگاه صرفا در جهت تایید انحلال عقد بعلت انفساخ است و لذا رای دادگاه صرفا در جهت اعلام است نه تنفیذ؛ اما در خصوص فسخ موضوع متفاوت است. در فسخ باید دعوای تنفیذ داده شود، به عبارتی در این موضوع دادگاه ورود ماهیتی نموده و با احراز شرایط صحت فسخ حکم به تنفیذ فسخ خواهد داد. 

چگونگی طرح دعاوی فسخ و انفساخ:

با توجه به اینکه موضوعات حقوقی فسخ و انفساخ از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در هر موضوعی انطباق آن با موارد فوق نیاز به مهارت‌های حقوقی و تجارب عملی دارد، بهتر است در این موارد به جای اقدام شخصی با مراجعه به وکلای مجرب از علم و دانش آن‌ها بهره برده شود تا اینکه ضرر و خسارت بی جهت وارد نگردد. 

موسسه حقوقی علیرضا قدیری با حضور وکلای مجرب با سابقه 25 ساله آمادگی ارائه مشاوره و انجام پرونده‌های حقوقی با موضوعات مذکور را برای آحاد مردم شریف داشته و همواره در کنار آنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ملکان هستم، درخدمتتونم!