در مواردی لازم است موضوعی را بطور رسمی و قانونی به شخصی اعلام نماییم، در این موارد اظهارنامه بعنوان یک وسیله قانونی و رسمی امکان هرنوع اظهار و اعلامی را به مخاطب بوجود آورد و می توان از این سند رسمی استفاده نمود.

اظهارنامه چیست ؟

در مراودات، تعاملات و بعضا قراردادها و معاملات گاهی ضروریست که مطلبی برای شخصی اعلام گردد و این اعلام مستندی برای اقدامات قانونی بعدی می باشد. وسیله برای چنین امری اظهارنامه است.

” اظهارنامه وسیله ای رسمی و قانونی برای رساندن پیام قانونی شخص به دیگران است.”

گاهی ارسال اظهارنامه از طرف قانونگذار بعنوان یک تکلیف قانونی وضع گردیده است مانند تکلیف هیات مدیره ساختمان به دادن اظهارنامه رسمی به مالک واحد متخلف.اما اغلب موارد استفاده از اظهارنامه بدون تکلیف و الزام قانونی می باشد و مردم برای استحکام امورشان و یا اخذ نظر طرف مقابل جهت بهره برداری قضائی اقدام به تنظیم و ارسال اظهارنامه می نمایند.مثلا اگر شخصی از کسی طلبکار می باشد ولیکن مدارک لازم را ندارد می تواند با ارسال اظهارنامه مطالبه طلب خود را بنماید و متعاقبا با دریافت پاسخ تصمیم خود را برای چگونگی طرح دعوای مطالبه طلب بگیرد.

فرم اظهارنامه بصورت تعریف شده قانونی است و با تکمیل متن موردنیاز در قسمت مندرج در اظهارنامه و قید نام و آدرس مخاطب اقدام به ارسال آن از طریق دفاتر خدمات قضائی می گردد.

 

نگارش محتوا : علیرضا قدیری –  وکیل پایه یک دادگستری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره