قرار داد فروش ملک

عکس قرار داد فروش ملک

قرارداد فروش ملک سندی است که می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی برای خرید و فروش خانه یا زمین منعقد شود. از شرایطی که قرارداد فروش ملک باید از آن برخوردار باشد اهلیت خریدار و فروشنده است. برای تنظیم قرارداد فروش ملک به صورت کتبی باید مشخصات دو طرف قرارداد، موضوع عقد قرارداد، ثمن معامله و امضای قرارداد را از طرفین دریافت کرد.

از قرارداد‌هایی که در قانون مدنی برای آن پیش بینی شده قرارداد فروش ملک است و این قابلیت را دارد که در خصوص انواع اموال منقول و غیر منقول استفاده شود و می‌تواند اثر حقوقی ثمن را برای فروشنده و خریدار ایجاد کند.

با توجه به این موضوع که عقد قرارداد فروش ملک اعم از فروش زمین، خانه و باغ در جامعه رایج است می‌بایست پیش از اقدام به معامله از چگونگی تنظیم و قواعد فروش ملک در قانون مدنی آگاهی کامل داشته باشید؛ از این رو می‌توانید از مشاوره و راهنمایی‌های وکیل در مشهد بهره‌مند شوید.

 

قرارداد فروش ملک چیست؟

برای پاسخ به این سوال که قرارداد فروش ملک چیست باید تمامی جزئیات موجود را مورد بررسی قرارداد و با جمع آوری نکات ذکر شده در رابطه با هر یک از این مفاهیم به این پرسش پاسخ داد.

فروش یا عقد بیع انواع ملک مانند زمین، خانه و آپارتمان را شامل شود. جهت تعریف عقد بیع که یکی از عقود مشخص شده در قانون مدنی است می‌بایست به باب سوم این قانون مراجعه کرده و مبحث اول این باب را مطالعه کرد.

در ماده 338 و 339  قانون مدنی برای تعریف عقد بیع اینگونه بیان شده است که بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم. پس از شکل گرفتن توافق میان فروشنده و خریدار در مبیع و قیمت، عقد بیع شکل می‌گیرد، این امکان وجود دارد که در بیع داد و ستد نیز شکل بگیرد، به این معنا که برای خرید ملکی را با مبیع معاوضه کنند.

در ماده 183 قانون مدنی نیز به هدف از عقد قرارداد اشاره شده است، عقد قرارداد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر برای انجام امری که مورد قبول است تعهد دهند.

قانون گذار بر کتبی بودن قرارداد به جز در مواردی خاص مانند بیمه پافشاری نکرده است و عقد قرارداد را به صورت کتبی و شفاهی قبول دارد و به آن اعتبار می‌بخشد.

با توجه به مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد قرارداد فروش ملک می‌تواند به صورت شفاهی یا کتبی صورت پذیرد و هر دو طرف قرارداد یعنی بایع و مشتری می‌بایست به وظایف خود عمل کنند.

در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی در مشهد دارید می‌توانید از موسسه حقوقی علیرضا قدیری کمک بگیرید و از راهنمایی‌های ایشان در عقد قرارداد فروش ملک بهره‌مند شوید.

عکس قرار داد فروش ملک

شرایط عقد قرارداد فروش ملک مسکونی

جهت مشخص کردن شرایط عقد قرارداد فروش ملک می‌بایست قانون مدنی را در این رابطه مورد بررسی قرار داد. با توجه به قانون مدنی، شرایط برای عقد قرارداد فروش آپارتمان به شرح زیر است.

  1. دو طرف قرارداد فروش ملک می‌بایست از اهلیت برخوردار باشند.
  2. دو طرف قرارداد تمایل به عقد قرارداد فروش ملک باشند و با رضایت کامل این عمل را انجام دهند.
  3. دو طرف قرارداد از آنجا که توسط قانون‌گذار پذیرفته شده است ایجاب و قبول اعلام دارند.
  4. علت معامله که ملک است می‌بایست مشخص و معین باشد و برای معامله مشروع و قانونی باشد؛ زیرا جهت نامشروع در صورتی که در قرارداد تصریح شود، بطلان عقد خواهد بود.
  5. بایع و مشتری مالک و متصرف قانونی مبیع و ثمن معامله باشند و در شرایطی که وکیل از طرف آن‌ها برای انعقاد قرارداد فروش ملک اقدام می‌کند وکالتنامه‌ای معتبر و رسمی داشته باشد و تاریخ آن منقضی نشده باشد.
  6. در فروش ملک مشاع تمامی شرکا نیز باید رضایت خود را برای فروش ملک اعلام دارند و چنانچه محجوری میان آنان است دادستان اجازه فروش به قیم نماینده قانونی داده باشد.

در نظر داشته باشید که استفاده از راهنمایی‌های وکیل مشاع در مشهد می‌تواند در عقد قرارداد فروش ملک برای شما کاربردی باشد و مانع از ضرر‌های پیش بینی نشده شود.

عکس قرار داد فروش ملک

چگونگی تنظیم قرارداد فروش ملک

در صورتی که تمایل به عقد قرارداد فروش ملک به صورت کتبی یا شفاهی دارید، در ادامه به بررسی موارد حقوقی و مهم برای عقد قرارداد فروش ملک پرداخته‌ایم.

  • اگر طرفین قصد عقد قرارداد به صورت شفاهی دارند می‌بایست در اهلیت کامل باشند، موضوع عقد، من قابل پرداخت و تاریخ تحویل مبیع و ثمن را به طور دقیق تصریح کنند و در رابطه با آ‌ن‌ها توافق کنند. در نظر داشته باشید برای عقد قرارداد فروش ملک بهتر است دو شاهد همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل و اختلاف در محاکم قانونی شاهدی برای اثبات داشته باشید.
  • در صورتی که تمایل به عقد قرارداد فروش ملک به صورت کتبی و بدون مراجعه به دفترخانه را دارید می‌بایست مشخصات طرفین عقد، موضوع معامله، مقدار ثمن و چگونگی پرداخت آن، تاریخ انتقال مبیع و دریافت ثمن و تاریخ حضور در دفترخانه برای انتقال رسمی سند را به صورت کاملا دقیق نوشته و امضا کنید و اثر انگشت بزنید. توصیه می‌شود برای جلوگیری از مشکلات در آینده دو شاهد که حاضر به امضا باشند را نیز به همراه ببرید.
  • چنانچه تمایل به عقد قرارداد در دفاتر اسناد رسمی دارید می‌توانید با به همراه داشتن اسناد و مدارک معتبر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و عقد قرارداد فروش ملک را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره